Kasper Fiszer

kontakt | portfolio | przyjaciele
Jak zdobyć abchaską wizę?


W związku z tym, że dane, które można znaleźć w necie, dotyczące procedury wyrabiania wizy Republiki Abchazji, zdążyły się nieco zdezaktualizować, postanowiłem przygotować uaktualniony przewodnik jak przejść przez (dość prostą) procedurę. Jadąc do Abchazji opierałem się na notatce Fizyka w podróży. W moim opracowaniu skupię się na różnicach, jakie zaszły od czasu jego wizyty. Mam nadzieję, że informatorek jest jasny i będzie przydatny dla podróżujących do tego (nie)istniejącego państwa. Dane są aktualne na lipiec 2013. W razie wszelkich uwag itp. proszę o kontakt mailowy: kasper@kasperfiszer.pl.

Wniosek wizowy składa się przez internet mailowo. Wszelkie aktualne dane można znaleźć na stronie MSZ Abchazji: http://mfaapsny.org/en/council/visa.php. Należy wypełnić zamieszczony formularz w formacie .doc (nie działa pod wersją LibreOffice pod ubuntu, pod popularnymi procesorami tekstu na windows działa bez problemu) i wysłać go na mail midraconsul@gmail.com (tak, Abchazja ma maile na gmailu :D). Mail podany u Fizyka jest nieaktualny. Do maila należy załączyć skan strony ze zdjęciem z paszportu.
Ministerstwo przysyła odpowiedź w ciągu 5 dni roboczych (do mnie przyszła w ciągu 3 dni roboczych) w formie pliku pdf (to tylko pozwolenie na wjazd, a nie wiza). Należy go wydrukować i zabrać ze sobą w podróż.

Na granicy abchaskiej pogranicznicy zabierają pozwolenie. Jesteśmy w kraju, ale niezbędna jest nam wiza (potrzebna do przejścia kontroli wyjazdowej). Można ją zrobić w abchaskiej stolicy, Suchumi. Wizy nie wyrabia się już w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na Lakoba 21. Można tam tylko zasięgnąć informacji w tej sprawie. Do budynku ministerstwa nie można wejść w krótkich spodniach ani w sandałach (sic!).

Wizę wyrabia się w wydziale konsularnym MSZ na ul. Sacharowa 33. Dla ułatwienia obok fotka budynku. Aby otrzymać wizę, należy mieć ze sobą dowód wpłaty opłaty wizowej. Opłatę wizową można uiścić tylko w Sbierbanku (tym abchaskim, nie rosyjskim!) na pl. Konstytucji 1, który znajduje się niedaleko plaży, przy czynnym molo. Bank jest niełatwo znaleźć, dlatego dobrym punktem orientacyjnym jest budynek z namalowanym gierojem (zdjęcie obok). Wiza do 10 dni kosztuje 10 USD płatne w rublu rosyjskim, do tego doliczana jest niewielka opłata transakcyjna.

Z kwitem ze Sbierbanku należy przejść się na Sacharowa 33 (to niedaleko). Wszystko dzieje się tam szybko i sprawnie. Wiza nie jest wklejana do paszportu, tylko dawana na osobnej kartce. Kartka ta jest zabierana przy wyjeździe z Abchazji.

Życzę powodzenia!
Kasper Fiszer.

Aktualizacja z 12 grudnia 2013 r.: Za wizę nie płaci się już w banku na placu Konstytucji 1 (Sbierbank), lecz opłatę "uiszcza się w Amra Bank. Jest to jakieś 2 min. piechotą z Wydziału Spraw Konsularnych (Konsulskaja Slużba) przy ul. Sacharowa 33. Od Wydziału należy iść ul. Sacharowa w stronę morza i na pierwszym bądź drugim skrzyżowaniu skręcić w lewo" (stan na listopad 2013). Więcej informacji u Sieronia (dziękuję jego czytelnikowi).

PS. Wszelkie niezbędne dane kontaktowe znajdują się w zakładce kontakt.

kliknij w miniaturę aby zobaczyć zdjęcie w większej rozdzielczości.


dom z gierojem


Sbierbank obok domu z gierojem


Wydział ds. konsularnych MSZ

kasperfiszer.pl © 2001 – 2013 by Kasper Fiszer. Wszelkie prawa zastrzeżone. | fot. Łukasz Kołczyk.